Czy okulary przeciwsłoneczne mogą mieć funkcje korekcyjne?
Wraz z nadchodzącą wiosną i latem wiele osób posiadających wadę wzroku staje przed wyborem: dalej nosić okulary korekcyjne i mrużyć oczy, czy zakładać okulary przeciwsłoneczne, ale widzieć niewyraźnie? Niektórzy próbują korzystać z soczewek kontaktowych, na które zakładają okulary przeciwsłoneczne, ale nie dla każdego takie rozwiązanie jest komfortowe. Wiele z tych osób nie wie o tym, że jest możliwość wykonania okularów przeciwsłonecznych z korekcją wady wzroku.
Zasady doboru korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych
Po okulary przeciwsłoneczne korekcyjne wybieramy się do salonu optycznego – dokładnie tak samo, jak po okulary korekcyjne codziennego użytku. Możemy wybrać oprawki z kolekcji optycznej lub przeciwsłonecznej, a specjalista dobierze soczewki barwione z filtrem UV
o mocach, które odpowiadają aktualnej wadzie wzroku. Soczewki barwione mogą być wykonane zarówno dla korekcji jednoogniskowej, ale także progresywnej.
Istotnym jest, by okulary przeciwsłoneczne posiadały odpowiednie filtry chroniące wzrok, ponieważ ekspozycja oczu na światło słoneczne bez użycia filtra może zakończyć się nie tylko dyskomfortem, ale także uszkodzeniem wzroku. Niestety samo przyciemnienie soczewek w okularach przeciwsłonecznych nie daje odpowiedniej ochrony. Okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV szkodzą strukturom gałki ocznej. Ciemna soczewka powoduje rozszerzenie źrenicy, a brak filtra UV naraża delikatne struktury oka na ekspozycję szkodliwego światła UV. Przez co efekt noszenia takich okularów jest jeszcze gorszy, niż ich całkowity brak!
Bardzo często okulary kupione na straganach za kilkanaście złotych są oznaczane nalepką informującą, że ich szkła mają filtr UV400 – co zazwyczaj nie jest prawdą, bo jak wiadomo cena odpowiada jakości produktu. Nie oznacza to jednak, że w salonach optycznych nie można kupić dobrych okularów przeciwsłonecznych w przystępnych cenach. Po dobry produkt w cenie dla każdego zapraszamy do Salonu Optycznego Nemezis w Gliwicach. Okulary przeciwsłoneczne dostępne są oczywiście także w ich sklepie internetowym.
Okulary przeciwsłoneczne a soczewki fotochromowe
Część osób rozważa zakup soczewek fotochromowych jako alternatywę dla okularów przeciwsłonecznych – w końcu w teorii mamy wtedy jednocześnie i okulary korekcyjne, i okulary przeciwsłoneczne.
Jednak takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze, takie rozwiązanie nie zawsze sprawdzi się, gdy potrzebujemy ochrony przed słońcem podczas jazdy samochodem. Fotochrom jest aktywowany promieniowaniem UV, a ponieważ szyby samochodowe zatrzymują promienie UV, nie każdy rodzaj soczewek fotochromowych zabarwi się w samochodzie.
Również wtedy, gdy będzie nas raziło mocno światło (na przykład na koncercie lub w miejscu pracy, w którym jest bardzo silne światło), ale będzie to światło sztuczne, które w swoim zakresie nie zawiera promieni UV, aktywujących barwnik w soczewkach. Wtedy takie okulary nie zabarwią się.
Nie można zapomnieć, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona, ale także element garderoby i wakacyjny gadżet. Soczewki fotochromowe nie zawsze wyglądają tak samo jak przeciwsłoneczne, nie zmieniają się także oprawki, więc cały rok chodzimy w tych samych okularach. Odmiana wizerunku i dopełnienie wielu stylizacji, niezależnie od pór roku dobrze działa na samopoczucie wielu z nas – i nawet dla samego tego faktu warto rozważyć zakup korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana