Czy okulary zerówki są szkodliwe? Cała prawda o zerówkach!
Okulary zerówki to modny dodatek do każdej stylizacji. Okulary zerówki z antyrefleksem chronią między innymi przed parowaniem. Jakie są korzyści z ich noszenia? Czy noszenie zerówek pogarsza wzrok? Czym się kierować przy ich wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj rodzaje okularów zerówek oraz dobierz najlepsze do swojego kształtu twarzy!
Czym są okulary zerówki i jakie są ich zalety?
Okulary zerówki składają się z oprawek oraz szkieł, które nie są korekcyjne, a jedynie przezroczyste. Chociaż nie korygują wzroku, mają wiele zalet, które sprawiają, że warto je nosić. Przede wszystkim chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym dzięki filtrom UV400. Umożliwiają także korzystanie z komputera czy czytanie książki. Polecane są również kierowcom. Okulary zerówki z antyrefleksem wpłyną na jakość widzenia podczas jazdy dzięki specjalnej nawet fotochromowej powłoce. Zmniejszą poza tym odbijanie się reflektorów innych samochodów na drodze. Ochronią także przed szkodliwym światłem z komputera czy telewizora. W ten sposób oczy nie będą się męczyć. Dodatkowo poprawiają kontrast widzenia oraz koncentrację. Chronią przed zmęczeniem oraz bólem głowy. Oczy są zabezpieczone przed zaczerwienieniem i suchością. Nie występują także tak zwane plamki przed oczami.
Jakie są rodzaje okularów zerówek?
Zerówki w salonach optycznych występują w różnych kolorach i kształtach. Wyróżnia się:
- Lenonki zerówki
- Okulary kujonki
- Kocie
- Typu clubmaster – oprawione tylko u góry
- Druciane
- Wayfarer
Czym się kierować przy wyborze?
Dokonując zakupu zerówek, należy nie tylko się kierować ceną, ale też właściwościami. Najtańsze można kupić w Internecie już za 30 złotych. Aby chronić jednak oczy, warto się udać do salonu z artykułami optycznymi. Ważne, aby były wykonane z bezpiecznego tworzywa i z dobrymi filtrami. Dlatego warto wcześniej sprawdzić na oprawkach czy posiadają następujące oznaczenia:
- CE
- EN 166:2001
- 89/686/EWG
- EN 1836+A1:2009
- ISO 9001:2000
Co to są powłoki antyrefleksyjne?
Powłoka antyrefleksyjna pasuje do każdego rodzaju okularów. Zalecana jest osobom pracującym na komputerze bądź sztucznym świetle. Obraz jest przejrzysty, bez odbić światła, które mogą dokuczać i oślepiać. Pogłębiony kontrast widzenia pozwala na uzyskanie wyrazistego efektu. W bliskości z wilgocią są odporne na parowanie. W ten sposób szkła nie zachodzą mgłą. Delikatny kolor natomiast wpływa na estetykę okularów, co nie ogranicza w żaden sposób pola widzenia.
Czy okulary kujonki niszczą wzrok?
Niezależnie od modelu na przykład lenonek zerówek mogą być świetnym dodatkiem do stylizacji. Wszystko zależy jednak od szkieł oraz sposobu dbania o nie. Nie muszą też być zakładane codziennie. Ważne, aby były czyste i nie posiadały rysek utrudniających widzenie.
Okulary zerówki nie są szkodliwe dla oczu. Warunkiem jest ich odpowiednie noszenie i dbanie o nie. Dodatkowe powłoki ochronią je przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowych i ochronią przed zmęczeniem związanym z długą pracą przy komputerze. Są także wskazane kierowcom dzięki specjalnym filtrom poprawiającym jakość widzenia na drodze.
Na okulary zerówki ze szkłami antyrefleksyjnymi powinny się zdecydować osoby pracujące na co dzień długo przy komputerze oraz kierowcy. Szkła tego rodzaju poprawią widzenie, a także zapobiegną parowaniu. Zapewnią także bezpieczeństwo na drodze przed oślepiającymi reflektorami. Okulary zerówki dla dziecka to dobry pomysł na ochronę wrażliwych oczu podczas oglądania telewizji czy grania na komputerze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana