Czym różni się optyk od okulisty?
Optyk i okulista to dwa zawody, które często są mylone ze sobą. Choć obie profesje zajmują się tematyką związaną z oczami i wzrokiem, różnią się w zakresie wykonywanych czynności oraz kwalifikacji i obowiązków. W niniejszym artykule omówimy różnice między optykiem a okulistą, aby ułatwić zrozumienie specyfiki każdego z tych zawodów.
Zakres obowiązków optyka i okulisty
Optyk to osoba, która zajmuje się głównie doborem odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych dla pacjentów. Optyk doradza również klientom w kwestii wyboru oprawek, biorąc pod uwagę zarówno estetykę, jak i ergonomię noszenia okularów. Interpretuje także recepty okularowe, które wykonywane są przez optometrystę. Na ich podstawie wykonuje okulary, może także w razie potrzeby przeprowadzać ich naprawy lub konserwacje.
Przeczytaj również: Czym się kierować przy wyborze dobrego optyka?
Okulista to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń narządu wzroku. W swojej pracy okulista przeprowadza badania diagnostyczne, na podstawie których może postawić diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. Aby zostać okulistą, należy najpierw ukończyć studia medyczne, a następnie odbyć specjalizację z zakresu okulistyki. Proces ten jest znacznie bardziej wymagający niż kształcenie optyków. Warto również zwrócić uwagę na niepokojące sygnały u dzieci, które mogą wskazywać na konieczność skorzystania z pomocy okulisty dziecięcego. Należy mieć na uwadze objawy takie jak częste mrużenie oczu, problemy z koncentracją, znaczne przybliżanie głowy do książek czy telewizora oraz częstsze przecieranie oczu.
Przeczytaj również: W czym może pomóc Ci optyk?
Kiedy zgłosić się do optyka, a kiedy do okulisty?
W przypadku potrzeby doboru okularów, korekcji wady wzroku za pomocą soczewek kontaktowych czy doradztwa w zakresie estetyki i ergonomii noszenia okularów, warto udać się do optyka. Jeśli natomiast występują problemy zdrowotne związane z oczami, takie jak ból, zaczerwienienie, zaburzenia widzenia czy inne objawy chorób oczu, konieczna jest konsultacja z okulistą. Okulista może leczyć choroby takie jak m.in. jaskra, zaćma, stany zapalne czy choroby dotyczące gałki ocznej. W zależności od potrzeb, należy wybrać odpowiedniego specjalistę. Badania okulistyczne oraz optometryczne wykonać można m.in. w Centrum Okulistyczno-Optycznym MACULA.
Przeczytaj również: Biometry optyczne jako istotna pomoc w diagnostyce zaćmy
Podsumowując, optyk i okulista to dwa różne zawody, które związane są z narządem wzroku. Optyk skupia się na dobieraniu okularów i soczewek kontaktowych, podczas gdy okulista diagnozuje i leczy choroby oczu. W przypadku problemów warto zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty w danej kwestii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana