Jak rozszyfrować receptę na soczewki okularowe?
Dobór odpowiednich soczewek okularowych to kluczowy element poprawy jakości widzenia. Jednakże dla wielu osób zrozumienie recepty na soczewki okularowe może stanowić wyzwanie, ponieważ zawiera szereg skomplikowanych pojęć i symboli. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo odczytać receptę na soczewki okularowe i zrozumieć zawarte na niej informacje.
Jak należy czytać receptę na okulary korekcyjne?
Recepta na soczewki okularowe zazwyczaj przyjmuje formę tabelki z wartościami przypisanymi do każdego oka (OL – lewego i OP – prawego). Określony jest również rodzaj korekcji: do dali, bliży, bądź komputera. Jednak najważniejszymi elementami znajdującymi się na recepcie na okulary korekcyjne są wartości takie jak: sferyczność, cylindryczność, a także oś. Na receptach mogą pojawić się także bardziej specjalistyczne oznaczenia (addycja, pryzmat i baza), które wskazują na potrzebę korygowania rzadziej występujących zaburzeń wzroku.
Przeczytaj również: Jak wybrać okulary korekcyjne?
Co oznaczają najważniejsze wartości na recepcie?
Dla optyków z salonu optycznego Gal-Optyk w Tczewie dobierających okulary korekcyjne, wartości znajdujące się na recepcie są niezwykle kluczowe. Szczególnie istotna jest sfera w okularach (sferyczność) określająca moc szkieł do bliży lub dali. Wyrażona w dioptriach sferycznych co 0,25. Znak minus (-) przed wartością sferyczną wskazuje na krótkowzroczność i konieczność zastosowania soczewki okularowej o właściwościach rozpraszających. Z kolei dodatnie wartości sferyczne (+) są istotne w korekcji dalekowzroczności.
Przeczytaj również: Jakie dodatki do okularów korekcyjnych mogą podkreślić Twój styl?
Kolejnym parametrem znajdującym się na recepcie jest cylindryczność, która określa stopień astygmatyzmu. Wartość ta jest określona w dioptriach (ujemnych/dodatnich) i świadczy o tym, jakie zakrzywienie soczewki jest potrzebne, by uzyskać ostrość widzenia. Natomiast osie określają położenie cylindra, co jest szczególnie ważne przy wadzie astygmatycznej.
Przeczytaj również: Wybór okularów korekcyjnych - jak dobrać odpowiednie oprawki i soczewki?
Od kogo nabyć receptę na soczewki okularowe, a u kogo zrealizować?
Receptę na soczewki okularowe można uzyskać u lekarza okulisty lub optometrysty, po przeprowadzeniu określonych badań wzroku, na których podstawie możliwe jest wystawienie recepty. W przypadku jej braku zakup soczewek okularowych jest niemożliwy. Natomiast receptę można zrealizować w salonie optycznym, gdzie doświadczeni optycy dobiorą odpowiednie soczewki oraz oprawki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana