Jak wygląda badanie wzroku u dzieci?

Choroby wzroku dotykają nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Z tego powodu niezbędne jest przeprowadzania regularnych badań również u najmłodszych. Takie wizyty u okulisty przebiegają w dość podobny sposób co w przypadku dorosłych, jednak w ich trakcie konieczne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę. Jak powinno wyglądać badanie wzroku u dzieci w konkretnym wieku?
Badanie wzroku dziecka
Badania wzroku mogą być przeprowadzane już u noworodków. W ich przypadku najczęściej chodzi o soczewkę i dno oka. Elementy te ogląda się w pozycji leżącej po użyciu kropli powodujących rozszerzenie źrenic.
Przeczytaj również: Zasady profilaktyki okulistycznej osób małoletnich
Istnieje również opcja przeprowadzenia badań u niemowlaków. Wówczas jest to sprawdzenie przedniego odcinka oka, jego dna, rozstawienia oczu, ich ruchów oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. Takie działania pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów na wczesnych etapach rozwoju.
Badania przeprowadzane u starszych dzieci są bardzo podobne do tych, które realizuje się w przypadku dorosłych. Wówczas sprawdza się również ostrość wzroku poprzez odczytywanie znaków na specjalnej tablicy. Podczas wizyty bada się także ustawienia gałek ocznych oraz widzenie stereoskopowe i barwne. Badanie wzroku dzieci obejmuje również sprawdzanie soczewki i dnia oka po podaniu kropli.
Jak przebiega badanie wzroku u dzieci?
U starszych dzieci nie ma konieczności przeprowadzania badania okulistycznego w pozycji leżącej. Wówczas pacjent siedzi na specjalnym fotelu lub krześle, a w przypadku młodszych osób można również posadzić je na kolanach rodzica. Zazwyczaj wizyta obejmująca kompleksowe badania trwa nie dłużej niż godzinę (włącznie z czasem, który trzeba odczekać po przyjęciu kropli). Niezwykle istotne jest również odpowiednie podejście.
- Badania przeprowadzane u dzieci różnią się od tych dla dorosłych głównie podejściem okulisty. Mali pacjenci często boją się wizyt u lekarza, dlatego w ich przypadku trzeba zadbać o przyjazną atmosferę. Różnice pojawiają się również w związku z tablicą, którą odczytuje się z odpowiedniego dystansu. Małe dzieci nie znają bowiem cyfr i liter – mówi specjalista z gabinetu Optyk Katalina oferującego badania wzroku dzieci w Łomiankach i okolicach.
Gabinety okulistów dziecięcych często są również wyposażone w sposób, który trafia w gusta najmłodszych pacjentów. Kolorowe stanowiska i nagrody za dobre zachowanie to popularne praktyki stosowane w takich miejscach. Stworzenie odpowiedniej atmosfery ma ogromny wpływ na niwelowanie strachu przed lekarzami, który często pojawia się u małych dzieci. Z tego powodu warto wybierać gabinety, które kierują swoją ofertę również do najmłodszych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ewa Głuch Salon Optyczny, Gabinet Okulistyczny
Optycy
woj. świętokrzyskie26-200 Końskie, Krakowska 15
-
Perfekt Optik Justyna Wilczek
Optycy
woj. zachodniopomorskie72-600 Świnoujście, Piastowska 5A lok. 4
-
Michał Rosa, Patrycja Rosa Zakład optyczny Spółka cywilna
Optycy
woj. opolskie45-018 Opole, Krakowska 12