Jaki typ jaskry najczęściej występuje w Polsce?

Jaskra jest grupą chorób, których wspólnym mianownikiem jest destrukcja włókien nerwowych. Uszkodzenie nerwu wzrokowego spowodowane jest zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Jaskra występuje w kilku postaciach, może mieć różne podłoże oraz tempo rozwoju. Jednym z najczęściej występujących typów tej choroby w Polsce jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Sprawdź, czym się charakteryzuje.
Czym charakteryzuje się jaskra pierwotna otwartego kąta?
Jaskra pierwotna otwartego kąta jest chorobą bardzo trudną do wykrycia. Zwykle postępuje powoli i początkowo nie daje niemal żadnych objawów. Ten typ jaskry może rozwijać się nawet kilkanaście lat bez niepokojących sygnałów. Brak dolegliwości bólowych czy nagłego pogorszenia widzenia sprawia, że czujność pacjentów jest uśpiona.
Choć jaskra pierwotna otwartego kąta jest chorobą obuoczną, to jednak zazwyczaj postępuje niesymetrycznie. Destrukcja nerwu wzrokowego jest dużo większa w jednym oku. Zdarza się, że pierwsze odczuwalne oznaki choroby pojawiają się dopiero w jej późnych fazach. Wtedy najczęściej ubytki w polu widzenia są już dość zaawansowane. Nieleczona jaskra pierwotna otwartego kąta prowadzi do bezpowrotnych zmian nerwu wzrokowego, a nawet całkowitej utraty wzroku.
Jaskra pierwotna otwartego kąta: diagnostyka i leczenie
Szybka diagnostyka i leczenie są szczególnie ważne, aby zatrzymać postępy jaskry pierwotnej otwartego kąta. Z uwagi na skryty i bezbolesny początkowy przebieg choroby, jedynym skutecznym sposobem na jej rozpoznanie jest poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra.
Specjalistyczne badania w kierunku jaskry powinny wykonywać systematycznie osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Należą do niej przede wszystkim pacjenci z krótkowzrocznością oraz z obciążeniem genetycznym. Regularne badania powinny wykonywać także osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, takie jak ogólne pogorszenie jakości widzenia, zwężenie pola widzenia czy powracające bóle oczu, głowy oraz wymioty. Także pacjenci, którzy przekroczyli już 40 rok życia powinni poddawać się regularnym badaniom w kierunku wykrywania jaskry. Zaleca się, żeby wykonywać je przynajmniej raz do roku.
U pacjentów z odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną jaskrą pierwotną otwartego kąta, leczenie daje duże szanse powstrzymania choroby. Polega ono w głównej mierze na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego. O przebiegu leczenia decyduje lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem. Do głównych metod terapii należą leki w postaci kropli do oczu oraz laserowe leczenie jaskry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana