Kiedy wykonuje się iniekcje doszklistkowe?

Spis treści
- Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej
- Cukrzycowy obrzęk plamki
- Zakrzepy naczyń żylnych
- Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?
Iniekcja doszklistkowa polega na podaniu leku do komory ciała szklistego oka za pomocą strzykawki z igłą. Choć nie brzmi to przyjemnie, jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Co więcej, pozwala na zatrzymanie procesu pogarszania się widzenia, a niekiedy przyczynia się do poprawy wzroku. Kiedy wykonuje się iniekcje doszklistkowe i na czym polega ten zabieg?
Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej
Jedną z chorób, którą leczy się za pomocą iniekcji doszklistkowych jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej oka. Co ważne, możemy wyróżnić dwie postaci tej choroby: suchą (zanikową) oraz mokrą (wysiękową). W przypadku postaci wysiękowej naczynia krwionośne znajdujące się pod plamką żółtą gwałtownie się rozrastają, a wypływające z nich krew i płyny bezpośrednio wpływają na siatkówkę, co może doprowadzić do bardzo szybkiego pogorszenia widzenia – w niektórych przypadkach wystarczy kilka dni, aby stracić wzrok. Aby zahamować wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych w tkance oka, wykonuje się iniekcje doszklistkowe z wykorzystaniem leku Eylea. Blokowanie czynnika wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF) zmniejsza wysięki w obrębie siatkówki.
Przeczytaj również: Jak przeprowadza się iniekcję doszklistkową?
Dzięki bezpośredniemu wprowadzeniu leku do oka, jego działanie jest znacznie szybsze niż w przypadku innych metod leczenia – wyjaśnia specjalista z Centrum leczenia chorób oczu PRYZMAT, którego placówki znajdują się w Rybniku i Gliwicach. – Lek podaje się w odstępach zaleconych przez lekarza okulistę – zabieg powtarza się kilkukrotnie, a następnie po około miesiącu wykonuje się badanie kontrolne OCT lub angiografii fluoresceniowej, oceniające skuteczność leczenia – dodaje.
Cukrzycowy obrzęk plamki
U osób chorujących na cukrzycę typu II może pojawić się cukrzycowy obrzęk plamki, traktowany jako powikłanie retinopatii cukrzycowej. Schorzenia te mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. U diabetyków w wyniku niedotlenienia komórek produkowany jest w nadmiarze czynnik wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF), który powoduje m.in. wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Przez drobne naczynia krwionośne do siatkówki przedostaje się płyn i krew, który powoduje uniesienie siatkówki i obrzęk, a także znaczne pogorszenie widzenia.
Podobnie jak w przypadku wysiękowej postaci AMD, iniekcja doszklistkowa zatrzymuje czynnik wzrostu naczyń śródbłonka i zmniejsza wysięk. W przypadku cukrzycowego obrzęku plamki same iniekcje doszklistkowe mogą być niewystarczające. Leczenie może obejmować także zabiegi z wykorzystaniem lasera 2RT lub zabieg operacyjny: witrektomię.
Zakrzepy naczyń żylnych
Iniekcje doszklistkowe wykonuje się również w przypadku zakrzepów naczyń żylnych. Przyczyną ich powstania może być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zaawansowany wiek, otyłość, zaburzenia układu krzepnięcia, choroby autoimmunologiczne, a także choroby zapalne. Niedrożność naczynia żylnego może dotyczyć jednej z gałęzi siatkówki lub całego pnia naczyniowego. Wśród powikłań po zakrzepie naczyń żylnych oka wymienia się m.in. obrzęk plamki, wtórną jaskrę, a w niektórych przypadkach również krwotok do komory ciała szklistego.
W przypadku pojawienia się obrzęku siatkówki wykonuje się iniekcję doszklistkową preparatu anty-VEGF, choć konieczne może być przeprowadzenie laseroterapii lub witrektomii.
Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?
Wspomnieliśmy, że opis zabiegu może brzmieć niezbyt przyjemnie – lek Eylea podaje się bowiem bezpośrednio do ciała szklistego oka. Jednak jest to zabieg bezbolesny: w pierwszej kolejności znieczula się oko za pomocą specjalnych kropli. Przepłukuje się worek spojówkowy, a następnie na powieki zakłada rozwórkę, która uniemożliwi mruganie w trakcie zabiegu. Igła, za pomocą której wstrzykiwany jest preparat, jest bardzo cienka. Dzięki podaniu znieczulenia podczas iniekcji odczuwa się jedynie dyskomfort lub delikatne szczypanie.
Zabieg trwa około 5 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi zakłada się opatrunek na oko, który należy zostawić do następnego dnia. Przez kilka kolejnych dni oko może być zaczerwienione i bardziej wrażliwe, niezbędne jest również zakraplanie do oka antybiotyku przepisanego przez lekarza. Co najważniejsze, iniekcje doszklistkowe mogą zatrzymać proces pogarszania się widzenia, a nawet poprawić wzrok, dlatego „zastrzyków do oka” nie należy się obawiać. Zabieg przeprowadzany przez doświadczonego lekarza okulistę jest bezpieczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Alpha-Optics Optometrysta Optyk Bożena Muskalska
Optycy
woj. śląskie42-202 Częstochowa, al. Armii Krajowej 46
-
Perfekt Optik Justyna Wilczek
Optycy
woj. zachodniopomorskie72-600 Świnoujście, Piastowska 5A lok. 4