Na czym polega badanie pola widzenia i kiedy trzeba je wykonać?
Pole widzenia to cały obszar postrzegany wtedy, gdy oko skupia się na punkcie centralnym. Każde oko ma własne pole widzenia, ale oba pola nakładają się na siebie, tworząc wspólny obraz. Oprócz ostrości widzenia świadczy o prawidłowej funkcji organu wzroku. Po co bada się pole widzenia u okulisty i na czym polega perymetria?
Dlaczego badanie pola widzenia ogranicza ryzyko wypadków?
Pole widzenia ma fundamentalne znaczenie, zwłaszcza podczas ruchu i przemieszczania się. Pomaga nie tylko w orientacji, ale także pozwala szybko rozpoznać zagrożenie. Jest to szczególnie ważne podczas prowadzenia samochodu lub jazdy na rowerze, gdy wymagane jest sprawne działanie. Osobom z zaburzeniami pola widzenia, wynikającymi na przykład z chorób lub procesów starzenia trudniej uniknąć kolizji czy wypadku.
Perymetria jest zawsze przydatna, gdy pacjent zauważy jakiekolwiek ubytki w polu widzenia. To jednak nie zdarza się często, ponieważ małe nieprawidłowości są kompensowane przez mózg. Dlatego warto wiedzieć, jakie są wskazania do zbadania pola widzenia. Ważną informacją jest także to, że na przykład we Wrocławiu perymetria wykonywana jest komputerowo, co daje bardzo precyzyjny wynik. Badanie ma kluczowe znaczenie w rozpoznaniu jaskry, chorób siatkówki i schorzeń neurologicznych, na przykład po udarze. Może być również konieczne ze względów zawodowych, a także w przypadku kurzej ślepoty.
W jaki sposób okulista bada pole widzenia?
Właściwym lekarzem specjalistą do badania pola widzenia jest okulista. Wstępnym etapem oceny może być prosty test palców. Pacjent fiksuje wzrok na jednym punkcie, podczas gdy lekarz przesuwa palec w polu widzenia z różnych kierunków. Zadaniem badanego jest podać uzgodniony sygnał, gdy tylko dostrzeże palec. Ten test jest łatwy do wykonania, ale nie zapewnia wiarygodnej diagnozy. Obecnie istnieją inne metody testowania pola widzenia, takie jak nowoczesna perymetria komputerowa.
Służy do tego sterowany komputerowo perymetr. Pacjenci Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego doceniają fakt, że jest to obecnie bezinwazyjne badanie, nie wymagające rozszerzenia źrenic. Perymetrię przeprowadza się zawsze na jedno oko, dzięki zaciemnieniu pomieszczenia światła wykorzystywane podczas badania są lepiej odbierane przez pacjenta. Drugie oko jest zakryte. Zadaniem pacjenta jest skupienie wzroku na określonym punkcie. Jeśli dostrzeże sygnał świetlny w polu widzenia, musi nacisnąć przycisk. Uzyskane wyniki są wyświetlane jako wydruk w skali szarości lub w kolorze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana