Najpopularniejsze wady wzroku
Okulary noszą nie tylko osoby w podeszłym wieku. Można je zobaczyć również u wielu młodych ludzi, a w tym także i dzieci. Dzięki dostępnym metodom wady wzroku diagnozuje się już u najmłodszych, co daje duże szanse, na ich zminimalizowanie. Trzeba też pamiętać, że oczy każdego dnia są poddawane intensywnemu wysiłkowi, co nierzadko stanowi przyczynę problemów z widzeniem. Z jakimi wadami wzroku można spotkać się najczęściej?
Wady wzroku i ich przyczyny
Wady wzroku to szeroko pojęte zaburzenia widzenia. Za ich powstawanie odpowiadają rozmaite czynniki, do których należą:
podeszły wiek
wrodzone uszkodzenia gałek ocznych
uwarunkowania genetyczne
kontakt oczu z drażniącymi substancjami
styl życia – spędzanie długich godzin przed monitorem – komputera, smartfona czy tabletu
inne choroby – np. cukrzyca.
Aby wykryć wadę wzroku, należy poddać się odpowiedniej diagnostyce. Specjaliści wykorzystują do tego tablicę Snellena, przeprowadzają komputerowe badanie wzroku oraz skiaskopię. Pozwala im to wykryć takie zaburzenia widzenia jak:
Przeczytaj również: Jak poprawnie czyścić szkła okularów, aby ich nie uszkodzić?
krótkowzroczność – sprawia ona, że przedmioty znajdujące się w dalszej odległości, są widziane niewyraźnie
dalekowzroczność – osoby, które dotyka ta wada, mają problem z widzeniem obiektów znajdujących się blisko
astygmatyzm – wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki. Na skutek tego światło wpadające do oka nie załamuje się tak, jak powinno, a widziany obraz jest nieostry
zez – jego przyczyną są problemy z mięśniami oka. W efekcie zostaje zaburzony kąt widzenia.
Wada wzroku to nie wyrok – co zrobić, aby poprawić jakość widzenia?
W przypadku wad wzroku ogromną rolę odgrywa szybka diagnostyka. Dzięki nowoczesnym metodom mogą być poddane jej małe dzieci, co zwiększa szansę na poprawę widzenia.
Przeczytaj również: Na czym polega dalekowzroczność?
Jeśli chodzi najmłodszych, u których stwierdzono zeza, doskonałe efekty przynoszą ćwiczenia ortoptyczne. Ich przeprowadzaniem zajmują się między innymi specjaliści z zakładu optycznego Ostrość Wzroku z Piotrkowa Trybunalskiego. W przypadku dzieci z niedowidzeniem stosują oni ćwiczenia pleoptyczne.
Dla dorosłych z daleko- czy z krótkowzrocznością optyk dobiera właściwe okulary korekcyjne. Ci, u których rozpoznano astygmatyzm, powinni nosić soczewki cylindryczne. W obu tych przypadkach można zdecydować się na tradycyjne okulary lub szkła kontaktowe.
Wady wzroku nie można lekceważyć. Może się ona pogłębiać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też mając jakiekolwiek problemy z widzeniem, należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę oraz zaleci noszenie określonego rodzaju szkieł o odpowiedniej mocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana