Okulary z polaryzacją czy bez? Zalety i wady
Okulary polaryzacyjne to dobra alternatywa dla korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Nie widzisz w zimę, bo oślepia Cię śnieg? Wypróbuj okulary z polaryzacją! Jakie są zalety ich noszenia? Komu szczególnie są polecane? Czy mają jakieś wady? Jeśli tak, to jakie? Ile kosztują? Jakie są dostępne kolory szkieł i komu polecane? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Korzyści z okularów polaryzacyjnych
Do głównych zalet soczewek polaryzacyjnych zalicza się polepszenie widzenia. Wpływają na poprawę kontrastu obserwowanego obrazu i eliminują odblaski. Ponadto pozwalają na uzyskanie komfortu widzenia kolorów i nasycenia. Dodatkowo chronią przed promieniowaniem nadfioletowym: UVA, UVB i UVC. Polaryzacja w okularach pozwala na zniwelowanie poziomych promieni słonecznych, które powodują pogorszenie widzenia w trakcie prowadzenia auta. Dzięki temu nie tylko poprawia się widzenie, ale też chroni oczy i przyczynia się do ich zdrowia. Dzięki specjalnym soczewkom zapobiega się ich podrażnieniom i zmęczeniu. Poza tym nie mruży się oczu, a bóle głowy jako reakcja na słońce nie występuje. Co więcej, można uniknąć chorób oczu. Poprzez polaryzacyjne soczewki uniknie się:
Przeczytaj również: Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?
- Zapalenia spojówek
- Zapalenia rogówek
- Zaćmy
- Zwyrodnienia plamki żółtej
Jakie są wady okularów z polaryzacją?
Okulary polaryzacyjne wbrew pozorom nie zawsze spełniają swoją funkcję. Niezalecane są dla narciarzy, gdyż oblodzenia nie są w nich widoczne. Poza tym są drogie i chociaż zastępują inne okulary, także tak zwany ekran LCD nie zawsze jest widoczny tak jak jest normalnie widziany w przeciwsłonecznych okularach.
Przeczytaj również: Dlaczego na czas połowu warto zaopatrzyć się w okulary polaryzacyjne?
Dla kogo szkła polaryzacyjne są szczególnie polecane?
Okulary z polaryzacją szczególnie poleca się:
- Kierowcom pojazdów – redukują odbicia na szybach i jezdni
- Wędkarzom czy osobom przebywającym w wodzie
- Sportowców – niwelują odbicia na śniegu, lodzie czy wodzie
- Osobom wystawionym na promienie słoneczne
- Noszącym szkła korekcyjne
- Astygmatykom, krótkowidzom i dalekowidzom
- Przy okularach progresywnych
Także dzieciom ze względu na wrażliwość oczu zaleca się okulary polaryzacyjne.
Od czego chroni polaryzacja w okularach?
Okulary z polaryzacją dostępne u optyka hamują odblaski i refleksy. Zwiększają także kontrast, przez co kolory są wyraźne i prawdziwe. Promienie słoneczne nie rażą, a widzenie jest niezakłócone i dokładne. Warto wiedzieć, że odblaski pojawiają się, kiedy wiązka światła pada na jednolitą poziomą powierzchnię. Przykładem może być śnieg lub szyba w aucie. Wówczas dochodzi do powstania oślepiającej białej poświaty. Wpływa to na widzenie:
- Kształtów
- Kolorów
- Odległości
Wtedy wymagane są soczewki z polaryzacyjnym filtrem.
Ile kosztują okulary polaryzacyjne?
Okulary polaryzacyjne dostępne w salonach optycznych różnią się znacznie ceną. Można je kupić już od 50-100 złotych. Nie warto jednak oszczędzać, tylko kupić droższe, a przez to cieszyć się dłuższym użytkowaniem. Warto wiedzieć, że możliwe są różne kolory soczewek. Mogą być zielone lub szare, które będą pasować na każdą okazję i przez cały rok. Inna opcja to soczewki brązowe lub miedziane. Szczególnie są polecane osobom kierującym pojazdy. Pozwalają na lepsze widzenie czerwonego koloru. Przy tym hamują odblaski i poprawiają obraz.
Okulary polaryzacyjne to opłacalny zakup. Mają wiele funkcji, które zwiększają widoczność nawet w trudnych warunkach pogodowych na przykład śniegu. Dodatkowo wyglądają stylowo i są dostępne w różnych modelach. Wskazane są nie tylko kierowcom czy sportowcom, ale też na co dzień. Poza tym mają wiele zalet i są łatwe do znalezienia. Są rodzajem uniwersalnych okularów przeciwsłonecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana