Optometrysta a okulista - czym się zajmują?
Czym się różni praca optometrysty od okulisty? Jakie badania wykonuje optometrysta? Co leczy okulista? Jakie są różnice w obowiązkach oraz zarobkach dowiesz się z naszego artykułu. Dowiedz się, na czym polega praca okulisty i optometrysty. Do kogo należy się wybrać z dzieckiem? Do jakiego lekarza powinny się udać osoby starsze? Kto leczy zapalenie spojówek?
Co wchodzi w skład obowiązków okulisty?
Okulista jest lekarzem zajmującym się oczami. Jest lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku problemów z narządem wzroku. Jest odpowiedzialny za leczenie chorób, dopasowanie okularów czy soczewek kontaktowych. Ponadto leczy:
Przeczytaj również: Czym zajmuje się optometrysta?
- Spojówki – na przykład zespół suchego oka, zmiany barwnikowe, zapalenie spojówek
- Oczodołu – jaskra czy zapalenie oczodołu
- Gałki ocznej – zaćma, bielmo, zapalenie rogówki, zmiany zwyrodnieniowe oczodołu
- Nerwu wzrokowego – niedowidzenie
- Narządu łzowego – zapalenie gruczołu łzowego, woreczka łzowego czy kanalika łzowego
Czym się zajmuje optometrysta?
Praca optometrysty nie wymaga ukończenia specjalnych studiów. Wystarczy certyfikat magistra lub inżyniera w dziedzinie Optyki Okularowej bądź Optometrii. W ten sposób może być specjalistą w zakresie diagnozowania wad wzroku czy doboru korekcji optycznej okularów lub soczewek. Do głównych obowiązków optometrysty zalicza się:
Przeczytaj również: Znaczenie wyboru odpowiedniej kasety okulistycznej
- Badanie optometryczne – badanie oczu wraz z badaniami diagnostycznymi. Analiza narządu wzroku i określenie wady wzroku
- Badanie funkcji wzroku – za pomocą specjalnych przyrządów i sprzętu do pomiaru ostrości wzroku czy pola widzenia lub ciśnienia śródgałkowego
- Diagnoza chorób oczu i zakłóceń ruchu gałki ocznej oraz wad dwuocznego widzenia
- Radzenie pacjentom – ćwiczenia oczu umożliwiające skoordynowanie ruchów gałek ocznych oraz skoncentrowania wzroku
Dodatkowo okulista zajmuje się doborem i przepisaniem soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Poza tym kontroluje działanie urządzeń optycznych, za których bezpieczeństwo odpowiada. Powinny być wygodne do stosowania. Ponadto mogą udzielać porad w zakresie:
- Pielęgnacji soczewek kontaktowych
- Prawidłowości widzenia
- Optyki
- Bezpieczeństwa oczu – w pracy lub przemyśle
- Ochrony wzroku starszych osób
- Optometrysta a okulista
Podstawową różnicą jest specjalizowanie się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu przez okulistę. Optometrysta nie zajmuje się leczeniem czy diagnostyką, a jedynie w doborze soczewek kontaktowych lub okularów. Okulista zarabia około 4-10 tysięcy złotych. Największe stawki sięgają nawet 20 tysięcy złotych netto. Natomiast zarobki optometrysty wynoszą co najmniej 3 tysiące złotych netto. Wszystko zależy od doświadczenia i zdolności. Na wysokość zarobków w przypadku okulistów wpływa liczba dyżurów w każdym miesiącu.
Czym jest kontaktologia i optometria pediatryczna?
Jest to dopasowanie odpowiednich soczewek kontaktowych. Optometrysta kontaktolog dobierze nie tylko miękkie soczewki, ale również:
- Hybrydowe
- Skleralne
- Miniskleralne
- Ortokeratologiczne
- Sztywne - gazoprzepuszczalne
Niektórzy optometryści specjalizują się w badaniu dzieci. Wówczas jest mowa o optometrii pediatrycznej. W przypadku diagnozy:
- Zaburzeń widzenia obuocznego
- Problemów akomodacyjnych
- Niedowidzenia
Wtedy konieczne jest zaplanowanie ćwiczeń wzrokowych. Osoby starsze mogą za to skorzystać z pomocy optometrysty geriatrycznego. Wystarczy odpowiedni sprzęt do pomiaru wszczepi. Wiąże się to z wykonaniem optycznej biometrii i keratometrii. Konieczne jest także wyliczenie mocy soczewki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana