Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych okularów. Działają one tak samo, umieszczane są jednakże bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej, dzięki czemu ich użytkowanie jest znacznie wygodniejsze. Z pomocą soczewek można skorygować nadwzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię. Ale nie tylko! Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy? Na jakiej podstawie można sklasyfikować soczewki? Odpowiadamy!
Soczewki kontaktowe – podział ze względu na przeznaczenie
Soczewki kontaktowe możemy podzielić na kilka rodzajów, między innymi ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy zatem:
soczewki miękkie, w tym:
soczewki sferyczne do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności,
soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu,
soczewki multifocalne do korekcji prezbiopii (prezbiopia to zjawisko występujące zwykle u osób powyżej 40. roku życia, objawiające się stopniowym pogarszaniem się ostrości widzenia z bliska).
soczewki ortokorekcyjne
Soczewki zakładane wyłącznie na noc, na czas snu. Soczewki ortokorekcyjne polecane są osobom z niewielką lub umiarkowaną krótkowzrocznością (do -6.0 dioptrii) i niewielkim astygmatyzmem (do 2 dioptrii). Niewątpliwym atutem soczewek ortokorekcyjnych jest to, że stosując je, nie ma konieczności zakładania okularów korekcyjnych ani soczewek w ciągu dnia.
soczewki specjalistyczne
Specjalistyczne soczewki kontaktowe stosuje się do korekcji bardziej zaawansowanych wad wzroku, takich jak: duży astygmatyzm, wysoka krótkowzroczność lub nadwzroczność, a także w przypadku nieregularności rogówki lub np. w schorzeniach stożka rogówki. Soczewki specjalistyczne wykonuje się na indywidualne zamówienie, uwzględniając specyfikę danego przypadku. Wśród soczewek specjalistycznych wyróżniamy:
soczewki RGP – sztywne, gazoprzepuszczalne, przeznaczone dla osób zmagających się ze schorzeniem stożka rogówki oraz borykających się z wysokim i nieregularnym astygmatyzmem;
soczewki hybrydowe – z twardym centrum, gwarantującym stabilną optykę, oraz z miękkim płaszczem – zapewniającym komfort użytkowania soczewki.
Szeroki wybór okularów oraz soczewek kontaktowych, a także ich profesjonalny dobór, oferuje renomowany Salon optyczny LUXOPTICA w Białymstoku.
Podział soczewek ze względu na częstotliwość wymiany
Soczewki kontaktowe dzieli się ponadto ze względu na częstotliwość ich wymiany. Wyróżniamy zatem:
soczewki jednorazowe (jednodniowe) oraz
soczewki wielorazowe (dwutygodniowe).
Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia ani przechowywania. Wystarczy założyć je po przebudzeniu, a pod koniec dnia po prostu wyrzucić. Soczewki wielorazowe wymagają czyszczenia i odpowiedniego przechowywania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana