W jaki sposób działają okulary progresywne?
Wynalazek skonstruowany przez Benjamina Franklina do dzisiaj regularnie i konsekwentnie przydaje się ludziom. To on stworzył prototyp okularów progresywnych, które do dzisiaj przeszły szereg modyfikacji poprawiających ich jakość i dostosowujących je do nowinek technicznych. Soczewki progresywne stają się obowiązkiem dla osób aktywnych zawodowo i emerytów. W jaki sposób działają tego rodzaju okulary? Przeczytaj!
Czym są okulary progresywne i na czym polega ich działanie?
Mówiąc najprościej, okulary progresywne zapewniają ostre widzenie obiektów w oddali i tych znajdujących się blisko. Dzięki zastosowaniu soczewek o różnych ogniskowych usytuowanych w 4 strefach soczewki, osoba nosząca takie okulary może bezproblemowo widzieć wszystko, co ją otacza. Bez trudu poprowadzi samochód i na postoju przeczyta wiadomość w telefonie. Dawniej konieczne było zdejmowanie okularów lub zmiana pary w zależności od tego, który obiekt chciało się widzieć ostrzej. Okulary progresywne zaczynają być potrzebne już po 40. roku życia. To właśnie wtedy zaczyna być zauważalne zahamowanie zdolności akomodacji oka do ostrego widzenia treści i przedmiotów znajdujących się blisko. W tej sytuacji łatwo jest dostrzegać oddalone obiekty, natomiast gazetę, książkę lub treść maila trzeba odsuwać od siebie, by móc je dostrzec wyraźniej.
Przeczytaj również: Czy warto kupić okulary progresywne?
Jakie są najważniejsze strefy okularów progresywnych?
W każdych okularach progresywnych znajdują się 4 obszary – dali, progresji, bliży i peryferyjny. Każdy z nich odpowiada za poszczególne strefy widzenia. Jak wskazuje Izabela Gil z Zakładu Optycznego z Dąbrowy Górniczej, obszar dali umiejscowiony jest w górnej części soczewki i odpowiada za ostre widzenie krajobrazu i drogi podczas podróży. Obszar progresji dostosowany jest do wyraźnego widzenia elementów znajdujących się bliżej, ale nadal w pewnej odległości, takich jak deska rozdzielcza pojazdu. Znajduje się w centralnej części soczewek. Obszar bliży służy do czytania i jest umiejscowiony w dolnej strefie soczewki. Natomiast część peryferyjna występuje po bokach szkieł, gdzie ostre widzenie nie jest możliwe. Dzięki takiej konstrukcji okularów progresywnych osoba je nosząca może swobodnie widzieć bez nakładania innej pary soczewek.
Przeczytaj również: Kto powinien się zdecydować na okulary progresywne?
Gdzie kupić okulary progresywne?
Stworzenie soczewek progresywnych wymaga indywidualnego doboru szkieł. Pacjent powinien udać się do wyspecjalizowanego zakładu optycznego celem wykonania szczegółowych badań. Dopiero na skutek analizy stanu wzroku możliwe jest stworzenie perfekcyjnych okularów progresywnych. Takie szkła są w stanie zapewnić osobie je noszącej bezproblemowe widzenie bez względu na strefę umiejscowienia obiektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana