Wpływ promieniowania UV na oczy

Promieniowanie UV jest nieodłącznym elementem naszego życia, jednak ma negatywny wpływ na ludzkie ciało. Jak powszechnie wiadomo, powoduje ono szybsze pojawianie się oznak starzenia, ale nie tylko. Ekspozycja na promieniowanie UV nie jest korzystna również w przypadku oczu. Jak ten czynnik wpływa na ludzki wzrok? Czym skutkuje zbyt długie i częste wystawianie się na jego działanie?
Wzrok a promieniowanie UV
Oczy mają zdolność pochłaniania promieniowania UV, którego nadmiar prowadzi do powstawania wielu problemów zdrowotnych. Podczas takiej ekspozycji mogą zostać zniszczone komórki niezdolne do regeneracji, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami. Czasem są one delikatne i objawiają się głównie łzawieniem, zaczerwienieniem czy zapaleniem rogówki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy, których można nabawić się w wyniku zbyt dużej ekspozycji oczu na działanie promieniowania UV.
Najczęstsze choroby i problemy wynikające ze zbyt częstego i długiego wystawiania oczu na działanie promieni UV:
- zaćma,
- zwyrodnienia plamki żółtej,
- zgrubienie spojówki gałkowej,
- ślepota śnieżna,
- tłuszczyk oka,
- utrata lub pogorszenie wzroku.
Objawy związane z ekspozycją na promieniowanie UV często przypominają efekt zmęczenia, ale nie warto ich bagatelizować. Jeśli nie wdrożysz leczenia odpowiednio wcześnie, problem prawdopodobnie będzie się pogłębiać.
Jak zapobiegać ekspozycji oczu na światło UV?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uchronić swoje oczy przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Są także metody pozwalające na zapobieganie rozwojowi już powstałych schorzeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Jeśli wolisz nosić soczewki kontaktowe, również jest taka możliwość.
- Jeśli zauważyłeś, że Twój wzrok znacznie się pogorszył lub masz tendencję do pojawiania się dyskomfortu i zapalenia spojówki, warto skonsultować się z lekarzem. Natychmiast trzeba też wdrożyć środki zapobiegające zbyt intensywnej ekspozycji oczu na promieniowanie UV. Problem ten dotyka zarówno dorosłych, szczególnie kierowców, którzy często patrzą prosto w słońce, jak i dzieci – mówi specjalista z salonu optycznego dla dzieci Okooko w Łodzi.
Warto także odżywiać się prawidłowo i nie dopuszczać do pojawienia się niedoborów witamin czy innych składników. Korzystne okazuje się też regularne przeprowadzanie badań, które pozwalają na wykrycie zmian już na ich wczesnym etapie.
Konieczne jest również oduczenie się szkodliwych nawyków, takich jak patrzenie w słońce. Nie warto też stawiać na okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV, które sprawiają, że źrenica się rozszerza, dlatego dociera do niej jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lelikor Import, Produkcja Opraw Okularowych Baccara
Okulary
woj. mazowieckie05-510 Konstancin-Jeziorna, Jaśminowa 28
-
Żochowski Zenon. Pracownia elementów optycznych
Optyczne artykuły, sprzęt
woj. mazowieckie05-420 Józefów, gen. Sikorskiego 81a