Zasady profilaktyki okulistycznej osób małoletnich

Pierwsze badanie okulistyczne dzieci przechodzą zaraz po narodzinach, w szpitalu. To pozwala wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Niestety często bywa tak, że jeśli wzrok dziecka okazuje się zdrowy, rodzice zabierają go do okulisty dopiero w przedszkolu, a czasami nawet w szkole podstawowej. To zdecydowanie za późno! Sprawdź, kiedy zabrać malucha pierwszy raz do okulisty i jak jeszcze profilaktycznie dbać o jego wzrok.
Dlaczego profilaktyka okulistyczna u dzieci jest tak ważna?
Szacuje się, że nawet połowa polskich dzieci może mieć problemy ze wzrokiem. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez czy astygmatyzm to najpopularniejsze z nich. Niestety wynik ten cały czas rośnie, na co wpływ mają w wielu przypadkach wszechobecne ekrany telefonów, komputerów i telewizorów. Pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem można zauważyć nawet u bardzo małych dzieci, ale niestety wiele rodziców je lekceważy. Nieleczone wady mogą mieć wpływ na edukację i powodować problemy w nauce, a także obniżenie sprawności fizycznej. Dlatego warto im przeciwdziałać i leczyć je u dzieci już od pierwszych lat życia.
Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do okulisty?
Specjaliści zalecają, aby zabrać swoją pociechę na profilaktyczne badanie okulistyczne między drugim a trzecim rokiem życia, o ile nie było do tego wcześniejszych przesłanek. Co może zasugerować, żeby udać się do okulisty szybciej? Na przykład jeśli dziecko mruży oczy podczas oglądania telewizji lub zabawy. Warto więc obserwować swoje dziecko pod tym kątem. Przesłanką do przyspieszenia pierwszej wizyty mogą być też problemy ze wzrokiem rodziców np. zez. Warto wybrać się na badanie wzroku dla dzieci, aby przyzwyczaić swojego malucha do wizyt u okulisty. Dzięki temu w przyszłości nie będzie się go bało. W Warszawie lekarz okulista dla dzieci przyjmuje np. w Arkadia Medical. Według zaleceń lekarzy profilaktyczne wizyty w salonie okulistycznym powinno się odbywać co ok. 2 lata.
Jak wygląda badanie wzroku u dziecka?
Na początku lekarz przystępuje do rozmowy z rodzicem. Taki wywiad pomaga znaleźć ewentualne przesłanki, że dziecko ma wadę wzroku. Następnie okulista przystępuje do badania. Jako pierwsze wykonuje się badanie ostrości wzroku oraz ruchomości gałek ocznych. Niezbędne jest także wykonanie testu widzenia barw, aby wykluczyć daltonizm. Podczas badania wzroku dla dzieci wykonuje się także test widzenia stereoskopowego. Aby sprawdzić wadę wzroku, okulista wkrapla do oka krople, które rozszerzają źrenice. Na koniec bada też dno oka pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana